Energy Saving Products

The somewhat dramatic headline of this article may distract you from the actual subject matter. Today, for the time being, I am not writing about the effects of energy saving on the environment or politics, but on a topic that is always being brought back to us by customers. The€ price of energy saving products.

Energy-Saving Products-The Smart Alternative

There seems to be a firmly retracted opinion about energy-saving alternatives: they are more expensive than “normal”.

Before we begin to go into detail: I am not a friend of generalized statements.
Who throws something like this into my range of hearing must be prepared to look more precisely behind the facades.

In order to make a qualified statement on the subject at all, we should briefly define what an energy saving product actually is. We at Greenspar always talk about the energy-saving alternative. An energy saving product is just that: an alternative. It is the LED lamp instead of a light bulb. The Sparduschkopf instead of the old handbrause. The A+++refrigerator with the 20 years old is replaced.

In this sense, energy saving products are comparable to a financial investment.We charge a certain amount and get a fixed return (energy saving) over the lifetime of the product in the form of saved Euros.

Price Calculations-More Expensive Than Normal?

For this reason, the comparison of an energy-saving alternative with a pure consump product of the old school is not directly conclusive. Comparing a price is not so easy. Unfortunately, no entrepreneur has found a price comparison like www.idealo.de or better specialized ones like www.moebel-vergleich.de to the leg to the comparison of energy saving products to meet. And with good reason: it is not that simple.

There is a whole profession of trained energy consultants, who arrange complicated bills on monthly/annual savings. Who should keep the view?

The formula that solves all these problems is as follows:

Price of the energy saving product-n*monthly saving (energy saving)*household size=price of the alternative product

Changed as follows:

(Price of the energy saving product-price of the alternative product)/(energy saving * household size)=n

N gives the number of months after which the purchase of the energy saving product is worthwhile.

Example:

Water shower head Bubble Rain XL: 89€
Simple shower spray at DIY store: 19.90€
Savings per month: 13.33€
Household size: 1

N = (88,9 € – 19,90 €) / 13,33 € * 1 = 69 € / 13,33 € = 5,18

For a household size of 1, the Bubble Rain is worth a 5.18 month compared to a conventional shower head.

Life 2 people in the same household is the bill like this:

N = (88.9 € – 19.90 €) / 13.33 € * 2 = 69 € / 26.66 € = 2.59

In this case the Bubble Rain is worth two and a half months.

Total Comparison: Cheap And Energy-Saving?

The example above shows one of the products with the greatest price difference. This does not have to be so. There are products that are more energy-efficient, better processed and cheaper.

One example is the Best Saver showerhead. Or inexpensive inserts for the water tap from 1 €.

There are plenty of cheaper alternatives out there. What is important: Our products are always worthwhile.